Widerstrahl logo

Widerstrahl

Центр немецкой культуры “Видерштраль”

+38 (044)
279-31-35, 287-00-60

21 ЛЮТОГО – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ

19:24, 21 февраля 2018

   21 ЛЮТОГО – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ

   Рада національних спільнот України під керівництвом  Аванесяна Ашота Дадікоєвича 21 лютого 2018 року в приміщенні Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, організувала й провела захід в рамках Круглого столу, присвяченого Міжнародному дню рідної мови і підведенню підсумків Всеукраїнського конкурсу «Квітни мово — зірнице слово». Це було справжнє свято Рідної мови!

 В роботі Круглого столу прийняли участь вельмишановні та почесні гості Міністерства освіти і науки України, Кабінету Міністрів України, Міністерства культури України, Національної академії наук України, КМДА у м. Києві,  представники  громадських організацій національних меншин України.

   За пропозицією держав - членів ЮНЕСКО Генеральна конференція ЮНЕСКО у листопаді 1999 року на тридцятій сесії у Парижі, з метою захисту мовного й культурного різноманіття та багатомовності,  проголосила Міжнародний день рідної мови.

 Заснування Міжнародної дня  рідної мови має велике значення, адже за оцінками фахівців, із понад 6000 мов, які нині існують у світі, значна частина перебуває під загрозою зникнення у найближче десятиріччя. Залучення уваги міжнародної спільноти до цієї теми є важливим кроком до визнання необхідності захисту різноманіття національних культур.

   В Україні це свято відзначають з 2002 року, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України, Президент України підписав відповідне розпорядження “Про відзначення Міжнародного дня рідної мови”.

   Головною метою відзначення цього свята стало зміцнення державотворчої функції української мови, мов корінних народів і національних меншин, що проживають на території України, взаємозбагачення їхніх національних культур, консолідація спільних зусиль у сфері відродження самобутніх традицій та звичаїв, формування фундаменту єдності, миру та інституційної основи національного та суспільного буття.

Модератором Круглого столу була Керівник Центру німецької культури «Widerstrahl», член Презідіуму Ради німців України, відповідальна за напрямок «Освіта», керівник Освітньо-Інформаційного Центру «BIZ-Україна» - Людмила Коваленко-Шнайдер.

          В рамках заходу пройшла Урочиста церемонія нагородження переможців Всеукраїнського творчого конкурсу  «Квітни мово — зірнице слово», на якій Голова Ради національних спільнот України, заслужений діяч культури України, Голова журі творчого конкурсу Ашот Дадікоєвич  Аванесян оголосив і привітав переможців, передав їм пам.ятні подарунки та побажав наснаги і подальших творчих успіхів! А переможниця конкурсу в номінації «Художнє виконання  народних або авторських пісень» Гаспарян Анаіт подарувала всім присутнім, у власному виконанні, чудову національну українську пісню « Ой, у вишневому саду!»,

        Засідання продовжилось важливою подією: підписанням меморандуму про подальшу співпрацю  між Радою національних спільнот України та Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України. Підписаний меморандум буде і надалі сприяти тісній та плідній співпраці між цими Інституціями.

       Діапазон обговорюваних питань був широким: від лінгвістичних до культурно-історичних. Особливо було наголошено на статистичні данні, що в Україні проживають понад 130 національних меншин – носіїв 79 мов. Згідно зі ст. 10 Конституції України "Державною мовою в Україні є українська мова".  Вона є рідною майже для 50 млн осіб. Але в Україні занепокоєння визивають мови, які знаходяться на межі зникнення: зокрема, два діалекти ромської мови, кримчацька, урумська мови, а також галицький діалект караїмської мови.

У святковій атмосфері наукова дискусія круглого столу була вдало поєднана з виступом  дітей в національних костюмах та з віршами пошани і  любові до мови на рідній український і рідній національній мовах. Діти-представники національних спільнот України люблять і вчать рідну мову , що  підтверджує те , що мова є духовним скарбом нації!

    Живильним джерелом розвитку етнічної самобутності є рідне слово і народні традиції. Саме в них народ загодовує свою історію, свій багатовіковий досвід, світоглядні ідеї і сподівання на щасливе і гідне майбутнє.

Майже всі доповідачі у своїх виступах зазначили , що мова - це історія народу, його світогляд, його національні звичаї, інтелектуальний та  духовний результат тисячолітньої еволюції кожного етносу. Визнання й пошана всіх мов є ключем до збереження миру!

      По завершенню наукового і творчого діалогу Круглого столу,  Голова Ради національних спільнот України Ашот Дадікоєвич Аванесян надав особового значення питанням про роль зближення національних культур і їх активної взаємодії, зокрема, в мовних питаннях, оскільки саме мови вважаються важливим інструментом розвитку духовної спадщини на нашій планеті!

 

                                                               Коваленко-Шнайдер Л.Ф

 

    

 

 

 


Фотографии

Рекомендовать: